Napoleonove vlasy sa predávajú v aukcii za 13 000 dolárov

Apríl 27, 2024

Zámok ostrihaný z hlavy bývalého francúzskeho cisára Napoleona Bonaparta krátko po jeho smrti sa predal na aukcii na Novom Zélande za 13 000 dolárov.

Podľa Hamisha Coneyho, výkonného riaditeľa aukcie Art + Object, zámok kúpil nemenovaný zberateľ v Londýne.

Vlasy v pevne zviazanom kruhu boli ostrihané ráno po Napoleonovej smrti na atlantickom ostrove St. Helena v roku 1821.

Uchádzači z Nového Zélandu, Litvy, Londýna, Hongkongu, Spojených štátov a Francúzska bojovali o vlasy a asi 40 ďalších položiek týkajúcich sa Napoleona, ktoré sa predali na aukcii v Aucklande celkom takmer 100 000 dolárov.

Zbierku predali potomkovia Denzila Ibbetsona, britského vojenského dôstojníka a umelca, ktorý slúžil na Svätej Helene, kde bol Napoleon zadržiavaný Britmi od roku 1815 až do svojej smrti v roku 1821 vo veku 51 rokov.

Ibbetsonov denník, ktorý sa predával za 6 600 dolárov, opísal rozhovory s Napoleonom, ktorý napriek jeho porážke v bitke pri Waterloo v roku 1815 stále čelil ambíciám napadnúť Britániu.

"To, čo ma prekvapilo, bol denník, ktorý chodil oveľa menej, ako som si myslel, ale vlasový zámok šiel omnoho viac, ako som si myslel," povedal Coney novinám Dominion Post.

Zbierka, ktorá bola dlhé roky držaná v kufri, obsahovala približne 25 vyobrazení akvarelov alebo pier od Ibbetsona z Napoleona a scény zo sv. Heleny.

Litografický a vodový obraz Napoleona na jeho smrteľnom lôžku dosiahol najvyššiu ponuku v aukcii 14 600 dolárov.

Zbierka priniesla na Nový Zéland v roku 1864 syn Ibbetsona a zostala v rodine až do dražby.

zdroj: AFP

Súvisiace Články